V blízkosti mesta dnes sprístupnili nový náučný chodník Kamjana

16.07.2009 Humenné

Nový lesnícky náučný chodník dnes predpoludním sprístupnili v horskom masíve Kamenná v Laboreckej vrchovine neďaleko Medzilaboriec.
Trasa chodníka Kamjana (názov v rusínskom jazyku) meria 3346 metrov a pre verejnosť ju upravili Lesy SR – Odštepný závod Vranov nad Topľou v spolupráci s mestom.
Náklady na realizáciu spoločného projektu predstavujú približne 16.597 eur (500.000 Sk). Náučný chodník má spolu sedem stanovíšť, kde sú osadené informačné tabule a viac ako dva kilometre trasy sú prístupné aj cyklistom. Na jeho slávnostnom otvorení sa zišlo viac ako 100 milovníkov prírody a turistiky.
\"Tak ako iné projekty, aj tento sme realizovali s cieľom priblížiť verejnosti lesné hospodárstvo a sprístupniť krásy tunajšej prírody. Osloviť chceme predovšetkým mladú generáciu a podnietiť jej záujem o zveľaďovanie a ochranu lesa, \" povedal pre TASR riaditeľ vranovského závodu š.p. Lesy SR Pavel Zaťko.
Po prekonaní 124-metrového prevýšenia sa turistom otvorí panoráma krajiny v okolí povestného Čertovho kameňa, ktorému dali názov podľa vyrytého reliéfu hlavy čerta do skaly. S týmto mystickým miestom sú spojené aj dejiny neďalekého baziliánskeho kláštora v Krásnom Brode. Na severe sa nachádza lokalita Brúsy, známa vďaka dávnym kameňolomom, roztrúseným balvanom a originálnym skalným útvarom.
Laborecká vrchovina je typická svojimi bučinami. Z ihličnanov dominuje smrek, jedľa, a borovica. Žije tu niekoľko druhov plazov a obojživelníkov, viac ako 50 druhov cicavcov a vyše 100 druhov vtákov. K najbežnejším patrí diviak, jeleň, srnec a líška. Ojedinele sa tu vyskytne medveď, vlk alebo rys. Stáva sa, že z poľského územia sem prejde aj los, prípadne zubor.
V súvislosti s budovaním jednotnej sústavy chránených území členských krajín Európskej únie - NATURA 2000 bola oblasť Kamjany na výmere 867 ha navrhnutá za chránené územie európskeho významu. Nová trasa, ktorá vedie týmto územím, je v poradí 23. náučným chodníkom š.p. Lesy SR.
 

Vyberte región